Jesień to czas, w którym możemy bezpiecznie wykonywać szeroki wachlarz zabiegów kosmetologii/medycyny estetycznej. W moim ostatnim artykule Regenerujemy skórę po lecie (link: http://beautyinside.pl/aktualnosci/26-aktualnosci/103-regenerujemy-skore-po-lecie) przedstawiłam listę zabiegów, które pozwolą skórze przywrócić równowagę utraconą podczas lata. Przeciwstarzeniowa terapia skóry składa się z czterech podstawowych elementów:
- Peeling, którego celem jest stymulacja odnowy biologicznej skóry
- Element biostymulujący, który daje skórze bodziec do syntetyzowania kolagenu i elastyny (np. mezoterapia, karboksyterapia)
- Pielęgnacja domowa, której celem jest uzupełninie terapii specjalistycznej
- Korekcja zmarszczek
Jak wiecie jestem przede wszystkim zwolennikiem wszelkich zabiegów biostymulujących i regeneracyjnych, które powinniśmy wykonywać w pierwszej kolejności. Korekcja zmarszczek i bruzd jest moim zdaniem, ostatnim, uzupełniającym elementem. Na pierwszym miejscu w terapii przeciwstarzeniowej znajduje się zabieg złuszczania naskórka. Właściwie to niemal każdy program terapeutyczny powinien zaczynać się od peelingu. W naszej skórze nieustannie przebiega proces powstawania i obumierania komórek. Nowe komórki przemieszczają się ku powierzchni naskórka i tworzą tam warstwę ochronną dla skóry przed wysuszeniem i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Następnie komórki te obumierają i złuszczają się, a ich miejsce zastępują nowe. Taki cykl wymiany komórek trwa około 28 dni. Z biegiem lat przebiega on wolniej, zaś skóra coraz częściej wydaje się być szara, szorstka i przesuszona. Dlatego powinniśmy pomagać skórze stosując rożnego rodzaju zabiegi złuszczania naskórka – zarówno w gabinetach kosmetycznych, jak i podczas pielęgnacji domowej.
ZŁUSZCZANIE NASKÓRKA = EKSFOLIACJA = PEELING
Zabiegi peelingujące najogólniej możemy podzielić na mechaniczne (np. mikrodermabrazja), fizyczne (np. wykonywane laserem), enzymatyczne oraz chemiczne (chemabrazja).
Peelingi enzymatyczno-chemiczne oraz chemiczne to ciągle jedne z najpopularniejszych zabiegów kosmetycznych, cieszące się niesłabnącą popularnością. W swoim opracowaniu chciałabym się szczególnie na nich skupić, gdyż ten rodzaj peelingu najczęściej wykonuję w swoim gabinecie i najczęściej polecam moim klientkom.
Zawierają one kwasy oraz enzymy, które powodują rozpuszczenie oraz rozluźnienie wypełnionych kreatyną martwych komórek naskórka (tzw. proces keratolizy). Efektem jest oddzielenie warstwy rogowej naskórka i jej złuszczenie. Niektóre kwasy dodatkowo niwelują niedoskonałości skóry, inne ujednolicają jej koloryt, jeszcze inne ściągają pory, regulują wydzielanie sebum, rozjaśniają blizny, mają właściwości przeciwzapalne, nawilżające czy też dobrze wpływają na elastyczność skóry. Dlatego też dobieram je zawsze do rodzaju skóry i jej problemu. Pozwalają one na dogłębne oczyszczenie i odżywienie skóry, stymulując jednocześnie proces odnowy komórkowej oraz mikrokrążenie.
W zależności od rodzaju zastosowanego kwasu i jego stężenia wyróżniamy:
- peelingi powierzchowne (stosowane przy problemach: plamy soczewicowate, nadmierne rogowacenie, powierzchniowe plamy i zmarszczki, zmiany niezapalne, trądzik pospolity)
- peelingi średnio-głębokie (problemy: zmarszczki, przebarwienia, objawy fotostarzenia, plamy soczewicowate, płytkie blizny potrądzikowe)
- peelingi głębokie (dla głębokich zmarszczek i blizn każdego typu).
W ramach zabiegów z użyciem peelingów chemicznych stosuje się:
- alfa-hydrokwasy (AHA), które rozpuszczają się w wodzie, czyli m.in.: kwas glikolowy, mlekowy, jabłkowy, cytrynowy, winowy;
- beta-hydrokwasy (BHA), które rozpuszczają się w tłuszczach i rozpuszczają tłuszcze, w kosmetyce stosuje się jedynie kwas salicylowy;
- poli-hydroksykwasy (PHA), rozpuszczalne w wodzie i łagodniejsze dla skóry niż kwasy AHA i BHA: kwas laktobionowy, glukonolakton,
- inne: kwas azealinowy, kwas migdałowy, kwas fitowy, kwas szikimowy, kwas kojowy
Dzisiejsze podejście do tematu eksfoliacji i resurfacingu (odnowa, odbudowa i odmłodzenie) chemicznego jest zgoła inne niż jeszcze 5-10 lat temu, kiedy panowała moda na stosowanie kwasów o bardzo wysokim stężeniu (peelingi głębokie). Kwasy te nie rzadko wykonane w niewłaściwy sposób były przyczyną nieodwracalnych uszkodzeń skóry.
Obecnie coraz częściej odchodzi się od bardzo agresywnych zabiegów, niosących ze sobą ryzyko powikłań, na korzyść tych, które w holistyczny sposób podchodzą do problemów skóry.
W swoim gabinecie stosuję nowatorskie peelingi enzymatyczno-chemiczne oraz chemiczne, które wykorzystują naturalnie występujące enzymy proteolityczne w synergii z kwasami owocowymi, uzyskując jednocześnie działanie złuszczające i przeciwstarzeniowe. Formuły peelingów mają optymalne pH, dzięki czemu sukcesywnie wnikają w naskórek bez efektu podrażnienia i silnego pieczenia. Jest to nowe podejście do eksfoliacji, które progresywnie stymuluje odnowę komórkową oraz pozwala na wprowadzenie dodatkowych substancji czynnych biologicznie. Przełomem jest połączenie alfa-hydrokdykwasów z neuropeptydami, peptydami biomimetycznymi i roślinnymi komórkami macierzystymi w celu osiągnięcia silnego efektu przeciwzmarszczkowego. Ich pierwszorzędnym zadaniem jest stymulowanie i regulowanie fizjologicznych procesów zachodzących w skórze, którym może towarzyszyć złuszczanie o różnym stopniu. W takim holistycznym podejściu do problemów skóry nie jest celem intensywne złuszczane naskórka, ale efektywne działanie przeciwstarzeniowe, zwalczające jednocześnie przebarwienia skórne i naskórkowe, skutki starzenia egzogennego, blizny potrądzikowe, rozstępy. Zastosowane kwasy owocowe, służą nie tylko jako substancje eksfoliacyjne, ale również jako promotory przejścia dla innych substancji aktywnych i enzymów.
Takie podejście do pierwszego etapu przeciwstarzeniowej terapii skóry, pozwala jednocześnie uzyskać efekt stymulacji odnowy komórkowej skóry oraz wprowadzić element biostymulujący pobudzający fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Zaletą takiego podejścia są niewątpliwie bardziej spektakularne efekty terapii oraz co bardzo istotne większy profil bezpieczeństwa zabiegu terapeutycznego.