Nie tylko procenty mają znaczenie. Cała prawda o witaminie C - część 1

 

Wydawać by się mogło, że na temat witaminy C i jej znaczenia dla naszej skóry wiemy już wszystko. Niestety mimo, że jest to jedna z najbardziej popularnych witamin ciągle krąży wiele mitów na jej temat.

 

Jakiś czas temu miałam przyjemność prowadzić szkolenie na temat kwasu askorbinowego dla personelu jednej ze znanych firm kosmetycznych. Spotkałam się z tak różnymi, sprzecznymi opiniami oraz licznymi pytaniami na jej temat, że postanowiłam podzielić się z Wami faktami nie tylko na temat samej witaminy C, ale również czynników determinujących jej wchłanianie.  

Nie napiszę nic odkrywczego, ale mam nadzieję usystematyzować informacje na jej temat. A że informacji jest naprawdę sporo (jest to obok witaminy A jeden z najlepiej poznanych składników stosowanych w kosmetyce) artykuł będzie składał się z dwóch części. W pierwszej znajdziecie informacje o  jej cudownych właściwościach, w drugiej które formy witaminy C stosowane w kosmetykach są najbezpieczniejsze i najskuteczniejsze.

 

Dieta to nie wszystko

W przeciwieństwie do większości zwierząt i roślin, człowiek nie ma zdolności do syntezy witaminy C. Z tego też powodu musimy ją dostarczyć z zewnątrz, w postaci pożywienia lub suplementów diety.

Uwaga!

Kwas askorbinowy bierze udział w licznych procesach biochemicznych  w organizmie, co powoduje, że skóra i błony śluzowe w pierwszej kolejności manifestują jego niedobory. Niestety złą informacją jest również fakt, że zwiększenie zawartości witaminy C w diecie nie zwiększa jej zawartości w skórze! Dlatego też zewnętrzna aplikacja za pośrednictwem preparatów kosmetycznych jest jedyną formą, która może zapobiec jej niedoborom w tej części ciała.

 

Cudowne właściwości

  • Wykazuje silne właściwości antyoksydacyjne w połączeniu z witaminą E, ubichinonem, kwasem alfa-liponowym, glutationem. Takich połączeń należy szukać w kosmetykach. Zwalczając wolne rodniki przeciwdziała uszkodzeniu komórek i starzeniu się skóry.
  • Bierze udział w syntezie kolagenu, przez co uszczelnia naczynia krwionośne, zwiększa ich elastyczność, przyspiesza proces gojenia oraz zapobiega obrzękom i siniakom. Ponadto wpływa korzystnie na mikrocyrkulację i zmniejsza rumień skóry. Uwaga! Do syntezy kolagenu obok witaminy C niezbędne jest również żelazo! Pamiętajcie o tym komponując swoją dietę.
  • Wykorzystywana jest w preparatach rozjaśniających przebarwienia, gdyż hamuje syntezę melaniny (czyli wbrew powszechnym opiniom wcale nie powoduje przebarwień!!!)
  • Wykazuje delikatne właściwości złuszczające, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, przez co jest pomocna w leczeniu trądziku.
  • Działa przeciwzmarszczkowo zmniejszając aktywność enzymów – kolagenazy, elastazy, hialuronidazy, przyczyniających się do rozpadu kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego.
  • Wbrew panującym przekonaniom, że witamina C podnosi wrażliwość skóry na słońce, jest ona naturalnym filtrem przeciw promieniowaniu UV i kosmetyki ją zawierające możemy stosować przez cały rok.

Uwaga!

Należy wybierać kremy z filtrem UV, które zawierają w swoim składzie witaminę C najlepiej w połączeniu z witaminą E.

 

Magiczne liposomy

Aby ułatwić transport witaminy C w głąb skóry zastosowano w kosmetologii specjalne nośniki - liposomy. Są to struktury o wyglądzie kuleczek, w których została zamknięta substancja aktywna rozpuszczalna w wodzie. Ich zewnętrzną powłokę stanowi warstwa lipidowa, która wspomaga penetrację do głębszych warstw naskórka. Należy wybierać kosmetyki, które oparte są na technologii liposomów, gwarantuje to skuteczne wnikanie kosmetyku w głąb skóry oraz mniej działań niepożądanych.

 

Kiedy stosować

Witaminę C można stosować przez cały rok!

Szczególnie jest wskazana w przypadku:

  • rozszerzonych naczynek, rumienia
  • starzenia się skóry,
  • przebarwień,
  • szarej, ziemistej skóry,
  • trądziku pospolitego i różowatego

 

Forma ma znaczenie

Czysta postać witaminy C (kwas L-askorbinowy) jest bardzo wrażliwa na światło oraz temperaturę, dlatego szybko ulega utlenianiu i traci właściwości, a sam preparat przybiera mało estetyczną, żółtą barwę.

Ponad to fakt, że kwas askorbinowy rozpuszcza się w wodzie powoduje, że może oddziaływać jedynie w naskórku, a jego działanie jest powierzchowne. Stosując go uzyskamy  jedynie efekt rozświetlenia skóry.

Taka forma sprawdza się również bardzo dobrze w produktach przeciwsłonecznych, intensyfikując ich działanie.

 

Ważne!

Produkty z czystym kwasem askorbinowym powinny być konfekcjonowane w pojemnikach z dozownikiem, bądź w postaci jednorazowych ampułek, które chronią przed światłem, utlenianiem i zapewniają wysoką jakość preparatu. W przypadku innych opakowań witamina C traci aktywność już dwa tygodnie po otwarciu kosmetyku!