Przebarwienia - temat powracający jak bumerang. Część 1

Tym razem ponownie temat przebarwień. Jest to problem, z którym boryka się prawie każda z nas. Szczególnie temat powraca po wakacjach. I tak jest również tym razem. Każdego dnia pytacie mnie o kremy, sera, zabiegi na przebarwienia. Problem trudny, nie będę ukrywać. Po pierwsze trudno usunąć, po drugie często powraca.

Ale niemożliwe nie istnieje (przynajmniej dla mnie), więc i z tym możemy sobie poradzić. Jak zawsze ważne jest przestrzeganie pewnych zasad. Kiedy trafiacie do mnie z przebarwieniami, rozmowę zawsze zaczynam od wytłumaczenia, jak ważna jest profilaktyka. Uczulam, że usunięcie plam, które już się pojawiły to za mało. Jeśli skóra nie będzie odpowiednio zabezpieczona mogą powstać kolejne przebarwienia. Ale po kolei.

 

Skąd się biorą przebarwienia?

Za przebarwienia w skórze odpowiedzialna jest melanina -  barwnik, któremu zawdzięczamy opaleniznę. Kiedy powstają nam przebarwienia dochodzi do patologicznej nadprodukcji melaniny przez melanocyty. Proces ten wygląda mniej więcej tak: opalamy się, skóra w celach ochronnych przed promieniowaniem syntetyzuje więcej melaniny, która blokuje wnikanie promieniowania do głębszych warstw skóry przyczyniając się jednocześnie do powstania opalenizny.  Po pewnym czasie skóra  odzyskuje naturalny kolor. I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie fakt, że czasami niektóre melanocyty w obawie przed ponowną ekspozycją na słońce, nie redukują nadmiaru barwnika.  Efektem są przebarwienia.

 

Jakie są rodzaje przebarwień?

  • Piegi są to najczęstsze przebarwienia. Mamy do nich genetyczną skłonność. Pierwsze piegi powstają już w dzieciństwie i są ściśle związane z ekspozycją na słońce.
  • Melazma czy ostuda to rodzaj przebarwienia na twarzy w postaci rozległych plam o ciemnym i niejednolitym zabarwieniu, najczęściej umiejscowionych na policzkach, czole, wokół ust. Przebarwienia te mają złożony mechanizm powstawania, za który odpowiedzialne są hormony (głównie tarczycy i żeńskich hormonów płciowych), słońce i geny. Melazma często pojawia się w czasie ciąży, na skutek zmian hormonalnych czy podczas przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. Ekspozycja słoneczna dodatkowo nasila problem. Jest to najtrudniejsza do usunięcia forma przebarwień.
  • Przebarwienia pozapalne powstają wskutek urazu i podrażnienia skóry, a także z powodu trądziku
  • Przebarwienia starcze pojawiają się w starszym wieku u osób, które we wcześniejszych latach nadużywały słońca. Szczególnie widoczne stają się one w okolicy 50. roku życia i nie są efektem ubocznym ostatniego opalania się na słońcu, lecz pamiątką z wakacji nawet sprzed 20-30 lat. Są one bardzo trudne do wywabienia.

 

Jak zapobiegać powstawaniu przebarwień?

  • Unikamy słońca oraz wizyt w solariach. Efektem kąpieli słonecznych są nie tylko przebarwienia, ale również plamy starcze, szybsze starzenie się skóry oraz zwiększone ryzyko zachorowania na czerniaka skóry
  • Zawsze stosujemy preparaty z filtrem! Nie tylko podczas urlopu. Na co dzień kosmetyk powinien zawierać z filtr SPF 30, natomiast podczas intensywnej kąpieli słonecznej (na urlopie, podczas uprawiania sportu) SPF 50. Zdecydowanie polecam filtry mineralne, są skuteczniejsze i nie zapychają porów.
  • Jeżeli przyjmujemy leki np. antybiotyki, pigułki antykoncepcyjne, antydepresanty, leki przeciwbólowe, nasercowe czy moczopędne, najlepiej sprawdzić na ulotce przylekowej lub zapytać lekarza o to, czy nie zmienią one reakcji naszej skóry na słońce.
  • Zwracamy uwagę na substancje fotouczulające, m.in. dziurawiec, nagietek, perfumy lub dezodoranty na bazie piżma, olejku lawendowego, cedrowego, waniliowego lub sandałowego, a także kremy z dodatkiem kwasów owocowych i retinolu.
  • Stosujemy się do zaleceń specjalistów, kosmetologa/lekarza. W okresie letnim nie wykonujemy peelingów chemicznych oraz zabiegów laserowych. Jeśli jesteśmy po lub w trakcie zabiegów inwazyjnych staramy się unikać ekspozycji słonecznej i obowiązkowo stosujemy kremy z filtrem.

Należy zatem podjąć działania ukierunkowane na usunięcie już powstałej zmiany i działania zapobiegające ich powstawaniu.

W jaki sposób można usunąć przebarwienia przeczytasz tutaj