Regeneracja skóry wokół oczu. Część 1

Wygląd okolicy oka ma bardzo duży wpływ na całościowe postrzeganie twarzy, odzwierciedlając tym samym nie tylko wiek, ale również stan zdrowia, zmęczenie, smutek. Już po pierwszym spojrzeniu, widzę nie tylko kondycję skóry, ale również potrafię ocenić kondycję psychiczną osoby, którą spotykam. 

 

Skóra wokół oczu wymaga szczególnego podejścia, ponieważ jest dużo cieńsza (zawiera zdecydowanie mniejszą ilość kolagenu i elastyny), bardziej delikatna i wrażliwa niż w innych obszarach twarzy.  Naskórek oraz skóra właściwa tej okolicy są bardzo cienkie, występuje mało gruczołów łojowych, a warstwa podskórna zawiera niewielką ilość tkanki tłuszczowej.

Dlatego też bardzo częstym problemem tej części twarzy jest suchość, brak elastyczności, skłonność do tworzenia się zmarszczek, podrażnień, obrzęków i przebarwień.

W konsekwencji to właśnie tutaj w pierwszej kolejności pojawiają się zmarszczki, spada produkcja kolagenu i elastyny, zmniejsza się poziom nawilżenia. Kolejnym problemem okolicy oczodołu są obrzęki, tzw. „worki pod oczami”. Mogą być one efektem albo zastoju limfy, na skutek zatrzymywania wody i obrzęku albo przepukliny tkanki tłuszczowej powiek dolnych. Zastoje limfatyczne mylone są często z workami tłuszczowymi, które są efektem gromadzenia się tkanki tłuszczowej.

Z kolei cienie pod oczami to konsekwencja płytkiego umiejscowienia naczyń krwionośnych, ich rozszerzenia, zaleganiem niedotlenionej krwi żylnej na skutek słabego krążenia. Częstym problemem są przebarwienia oraz tzw. cienie strukturalne, wynikające z utraty elastyczności skóry bądź naturalnej wrodzonej anatomii oka.

Biorąc pod uwagę  liczbę problemów, z którymi potencjalnie możemy się spotkać, nie tylko związanych z procesem starzenia, terapia okolicy oka powinna być po pierwsza holistyczna, po drugie wieloetapowa.

 

Więcej informacji na temat regeneracji skóry wokół oczu przeczytasz tutaj