Królowa witamin

Trudno jest mi sobie wyobrazić pracę bez witaminy  To jeden z najważniejszych składników terapii przeciwstarzeniowej, przeciwtrądzikowej, rozjaśniającej przebarwienia i wspomagających terapię skór naczyniowych.

 

W terapii zarówno profesjonalnej, jak i domowej niezwykle istotna jest forma samej witaminy A. Ja wybieram do pracy głównie retinol i retinal (retinaldehyd).

Często retinol i retinoidy są błędnie uznawane za synonimy. Retinoidami nazywamy grupę składników, do której należą retinol, retinal oraz kwas retinowy. Najbardziej podstawową formą witaminy A jest retinol. Retinoidy są w stanie zadziałać na komórki skóry, dopiero będąc w formie kwasu retinowego. Dlatego każdy z nich, przechodzi szereg przemian. Im więcej przemian, tym słabsze działanie ostatecznego produktu. I tu pojawia się retinal, który do przekształcenia się w kwas retinowy, potrzebuje tylko jednego kroku, więc można powiedzieć, że najbliżej mu do działania silnych retinoidów, dostępnych tylko na receptę.

 

W wyniku procesów metabolicznych retinol jest przekształcany do retinalu, a następnie do kwasu retinowego czyli najbardziej aktywnej formy witaminy A

 

Kwas retinowy jest jedyną substancją, która może oddziaływać na komórki skóry i wpływa na ich aktywność. Kwas retinowy ze względu na swoje silne działanie jest dostępny w Polsce jedynie w preparatach na receptę. Kosmetyki z retinalem i retinolem są powszechnie dostępne na rynku i w zależności od przeznaczenia będą różnić się stężeniem tych składników.

Często w kosmetykach stosowane są również estry retinolu, tj. palmitynian oraz octan retinylu, które mimo, że są doskonałymi antyoksydantami, nie są w stanie przekształcić się w skórze w aktywny kwas retinowy. Stosując je nie uzyskamy efektu przeciwstarzeniowego, nie spłycimy zmarszczek, nie zlikwidujemy przebarwień, nie ograniczymy produkcji sebum, a także nie wygładzimy cery.

Dlatego też wybierając kosmetyki z retinolem należy zwrócić uwagę na formę chemiczną witaminy A. Skład kosmetyku możecie znaleźć na opakowaniu pod nazwą INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients).

Tylko kosmetyki zawierające retinol oraz aldehyd retinolu, będą stymulowały fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny, spowalniając proces starzenia skóry. Kosmetyki z tym składnikiem polecane są w terapii trądziku, poprawiając stan cery tłustej i mieszanej.

Retinol reguluje pracę gruczołów łojowych, zmniejszając ilość sebum. Stosowanie go również przynosi doskonałe efekty w redukcji plam i przebarwień – to efekt zahamowania aktywności melanocytów i równomiernego rozłożenia melaniny. Może jednak powodować nadmierne pieczenie, swędzenie i zaczerwienienie. Dlatego też lepiej zaczynać terapię od małych stężeń tego składnika. Proces przyzwyczajania skóry do działania retinoidów nazywamy retynizacją. Właśnie w ten sposób możemy uniknąć podrażnień wynikających ze zbyt gwałtownego wprowadzenia retinoidów do pielęgnacji.

Retinal jest dużo bezpieczniejszy i rzadko wywołuje reakcje retinoidalną. Jest stosowany w kosmetykach w niewielkich stężeniach, co sprawia iż doskonale sprawdza się w pielęgnacji skóry wrażliwej, naczyniowej, z trądzikiem różowatym.

Kosmetyki z retinoidami powinniśmy dobierać do indywidualnych potrzeb swojej skóry pod okiem kosmetologa, początkowo stosując go nawet 1-2 razy w tygodniu, stopniowo zwiększając częstotliwość. Wszystko zależy od tego, jak zareaguje nasza skóra.

Wybierając kosmetyk z retinolem, bądź retinaldehydem warto wybierać te, które zawierają w swoim składzie również witaminę C, cynk, niacynamid oraz antyoksydanty. Poza retinolem w naszej pielęgnacji powinny znaleźć się kosmetyki łagodzące, wzmacniające barierę hydrolipidową skóry.  Nie możemy zapominać także o obowiązkowej ochronie przeciwsłonecznej w ciągu dnia.