Zabiegi | Menu

Laserowe leczenie zmian naczyniowych

  • LASEROWE LECZENIE ZMIAN NACZYNIOWYCH

Zmiany naczyniowe, które pojawiają się na twarzy i ciele, to jeden z najczęstszych problemów estetycznych klientów zgłaszających się do gabinetów kosmetologicznych. Z pomocą nadchodzi technika laserowa i wykwalifikowani operatorzy urządzeń.

Zmiany mogą być wrodzone (np. naczyniaki jamiste) lub nabyte, powstałe w procesie starzenia, przebiegu chorób, nadużywania preparatów sterydowych czy urazów mechanicz­nych. Będą to teleangiektazje, naczyniaki gwiaź­dziste, punkty rubinowe czy rumień. Z tymi zmia­nami kosmetolodzy spotykają się w gabinetach najczęściej.

JAK DZIAŁA LASER?

Dzisiejsze technologie, w tym laserowe, pozwala­ją z dużym sukcesem pomagać klientom pozbyć się istniejących zmian naczyniowych, a także za­pobiegać pojawianiu się nowych.

Laser działa na zasadzie selektywnej fototermo­lizy, gdzie jego energia pochłaniana jest przez tkankę docelową – chromofor. Tutaj chromoforem jest czerwony pigment, czyli hemoglobina, która pochłania energię lasera, pozostawiając okolicz­ne tkanki bez odpowiedzi biologicznej.

Pod wpływem energii laserowej, która zamienia­na jest na ciepło, w zmienionym naczyniu docho­dzi do podwójnej reakcji koagulacji:

  • hemoglobiny do -70 stopni C,
  • podgrzania wyściółka śródbłonka ściany na­czynia – koagulacji kolagenu, a następnie jego skurczu, dalej do zniszczenia naczynia i usu­nięcia go z organizmu na drodze fagocytozy (proces ten trwa od około czterech tygodni do kilku miesięcy).

WYBÓR LASERA

W zależności od rodzaju zmiany naczyniowej i jej lokalizacji na ciele należy dobrać odpowiednią wiązkę laserową, gdyż jedne lasery naczyniowe używane są do pracy ze zmianami naczyniowymi na twarzy, a inne na nogach. Lasery te mają bardzo dobre powinowactwo do hemoglobiny, a długość ich fal pozwala na odpo­wiednią penetrację energii w skórze i – co za tym idzie – osiągnięcie zamierzonego efektu terapeu­tycznego.

EFEKT UŻYCIA

Usuwać z sukcesem możemy zarówno zmiany rubi­nowe, teleangiektazje, naczyniaki gwiaździste, jaki zmiany naczyniowe na ustach, tzw. venous lake.

Skóra po zabiegu najczęściej jest zaczerwienio­na, dochodzi do niewielkiego obrzęku, a usuwana zmiana naczyniowa często wygląda na ciemniej­szą. W rzadkich przypadkach może dojść do zasi­nienia skóry w obrębie zabiegowym.

Jest to absolutnie normalna reakcja skóry na za­bieg, a na rezultaty musimy poczekać od tygodnia do dwóch, nie zapominając o odpowiedniej pielę­gnacji skóry i przestrzeganiu wszelkich zaleceń pozabiegowych.

CO Z RUMIENIEM?

Rumień to sieć drobnych naczyń krwionośnych, dla której zastosowanie systemu IPL przynosi dużo lepsze rezultaty niż pojedynczej wiązki la­serowej. IPL, czyli Intensive Pulse Light, nie jest laserem, tylko światłem o szerokim spektrum różnych długości fal i jego energia jest pochłania również przez melaninę i wodę w skórze, dlatego IPL wspaniale regeneruje fotouszkodzoną skórę twarzy i dekoltu. IPL również świetnie sprawdza się przy terapii trądziku różowatego, gdyż jego światło ma działanie przeciwzapalne.

ZMIANY NA NOGACH

Przyczyną pojawienia się zmian naczyniowych na nogach jest niewydolność żylna powstała na skutek uszkodzenia żył i zastawek żylnych, któ­re przepuszczają krew tylko w jednym kierunku, czyli do serca. Gdy dochodzi do ich uszkodzenia, część krwi się cofa, zalega w żyłach i rozciąga je, co utrudnia ich prawidłową pracę.

Wśród zmian naczyniowych na nogach wyróż­niamy:

  • wenektazje – wywodzą się z żył podbrodawko­wych skóry właściwej. Są czerwone, drobne, cza­sami pojedyncze, ale mogą układać się w skupi­ska, tworząc krzaczaste rozgałęzienia;
  • żyły retikularne – siatkowate, w kolorze niebie­skim, większe w przekroju (od 2 do 4 mm), naj­częściej pod dołem kolanowym, mogą łączyć się z wenektazjami;
  • żylaki – duże naczynia, które mogą prowadzić do perforacji i owrzodzeń skóry.

Na naczynia na nogach najczęściej stosowany jest laser Nd-Yag, którego energia penetruje dużo głębiej.

 

Polecane zabiegi

Moduł Dye-VL wykorzystuje niepowtarzalną postać technologii intensywnego światła pulsacyjnego (IPL). System trzech filtrów koncentruje światło o precyzyjnie dobranej długości fali 450 – 600 nm. Światło takiej długości jest selektywnie pochłaniane przez melaninę i oksyhemoglobinę, dlatego moduł Dye-VL idealnie nadaje się do leczenia zmian naczyniowych i pigmentacyjnych. Skóra nie jest narażona na ekspozycję na zbędne światło innej długości, dlatego zabieg jest praktycznie bezbolesny i dużo bezpieczniejszy niż w przypadku innych urządzeń IPL, a rekonwalescencja ograniczona do minimum. Koloryt skóry wyrównuje się, rumień i przebarwienia bledną. Efekt widoczny jest już po jednym zabiegu, dla optymalnego efektu zalecana jest seria 4 zabiegów w odstępach 3 tygodniowych.

Wskazania +Wskazania -

  • rumień
  • trądzik różowaty
  • teleangiektazje
  • naczyniaki rubinowe
  • naczyniaki płaskie
  • znamiona port wine
  • zmiany pigmentacyjne

Przeciwwskazania +Przeciwskazania -

  • ciąża i okres karmienia piersią
  • świeża opalenizna, stosowanie samoopalacza
  • aktywne zmiany chorobowe skóry
  • padaczka
  • aktywna choroba nowotworowa
  • wszczepiony rozrusznik serca
  • skłonności do powstawania bliznowców
  • bielactwo
  • podrażnienie skóry w miejscu zabiegu
  • stosowanie środków fotouczulających (pochodne witaminy A, antybiotyki z grupy tetracyklin, dziurawiec, nagietek)

Przygotowanie do zabiegu +Przygotowanie do zabiegu -

Skóra poddawana zabiegowi nie powinna być opalona. Preparaty izotretynoiny, retinolu i innych pochodnych witaminy A należy odstawić na miesiąc przed zabiegiem. Przez miesiąc nie należy też wykonywać głębokich peelingów, mikrodermabrazji, nie należy stosować preparatów z kwasami czy witaminą C. Preparaty z dziurawcem czy nagietkiem należy odstawić na tydzień przed zabiegiem.

Przebieg zabiegu +Przebieg zabiegu -

Skóra nie wymaga znieczulenia. Zabieg trwa zazwyczaj 15 – 30 minut, nie jest bolesny, pacjent odczuwać może delikatne szczypanie, pieczenie, kłucie, ciepło. Po zakończeniu zabiegu nałożony zostanie regenerujący preparat ochronny.

Po zabiegu +Po zabiegu -

Do codziennej aktywności można wrócić praktycznie natychmiast. Bezpośrednio po zabiegu skóra  może być lekko zaczerwieniona i obrzęknięta. Drugiego dnia po zabiegu przebarwienia mogą być ciemniejsze, po około 5 dniach ulegają złuszczeniu, dzięki czemu rozjaśniają się lub całkowicie zanikają. Przez pierwsze 3 dni wskazane jest używanie preparatu ochronnego wspomagającego regenerację, na przykład Cicalfate, Zinalfat, Cicaplast. Fotoprotekcja SPF 50 konieczna jest przez miesiąc po zabiegu. Przez tydzień należy unikać czynności prowokujących przegrzanie i przekrwienie skóry (intensywny wysiłek fizyczny, sauna, gorące kąpiele, spożywanie alkoholu).

Efekty +Efekty -

 

 

 

 

Polecane zabiegi