Lipoliza
Lipoliza iniekcyjna (inaczej: intralipoterapia) to zabieg, który służy do trwałego usuwania tkanki tłuszczowej z ograniczonych obszarów ciała. Odbywa się to za pomocą wstrzykiwania do tkanki tłuszczowej odpowiednich preparatów zawierających w swym składzie substancje o działaniu lipolitycznym, takie jak np. fosfatydylocholina czy kwas dezoksycholowy.
Po podaniu preparatu do tkanki tłuszczowej w miejscu wstrzyknięcia powstaje zamierzony lekki stan zapalny objawiający się obrzękiem, bolesnością oraz zaczerwienieniem skóry. Może pojawić się niewielki świąd skóry oraz zasinienia po nakłuciach igłą. Miejsce poddane zabiegowi staje się wrażliwsze na dotyk. Takie objawy utrzymują się zazwyczaj 4-7 dni po zabiegu.
Powyższe objawy wynikają z toczącej się w tkance tłuszczowej reakcji zapalnej i oznaczają prawidłowe działanie preparatu. Stanem zapalnym objęta jest również skóra, dzięki czemu po usunięciu tłuszczu nie ma problemu z jej nadmiarem, ponieważ ulega obkurczeniu.
W wyniku stanu zapalnego uszkodzone adipocyty (komórki tłuszczowe) pękają. Uwolniony z nich tłuszcz przechodzi do krwi i dostaje się do wątroby, gdzie jest metabolizowany, a następnie wydalany z organizmu.
Stosowane produkty: