Zabiegi | Menu

Bot-ox (toksyna bot.)

Toksyna bot. to oczyszczone białko, które wytwarzane jest przez bakterię Clostridium botulinum. Nazywa się go również toksyną bot. typu A i wykorzystuje w medycynie już od wielu lat. 

Działanie botuliny polega na tym, że blokuje on połączenia nerwowo-mięśniowe istniejące w tkankach, czego konsekwencją jest rozluźnienie mięśni. W przypadku mięśni mimicznych powoduje to wygładzenie skóry, a zatem zlikwidowanie zmarszczek.

Azzalure jest obecnie jednym z najpopularniejszych produktów służących do redukcji zmarszczek mimicznych. Skutecznie łagodzi pracę mięśni, dzięki czemu oko odzyskuje młody i świeży wygląd. Zabieg sprawdza się również w przypadku młodych osób, u których zmarszczki spowodowane są zbyt silną mimiką twarzy. 

Sposób wykonania zabiegu +Sposób wykonania zabiegu -

Do zabiegu używa się strzykawki jednorazowej z niezwykle cienką igłą. Za jej pomocą preparat zostaje wstrzyknięty we wcześniej wybrane i odpowiednio oznaczone przez specjalistę miejsca. W zależności od ilości miejsc, w których będziemy redukowali zmarszczki całość zabiegu trwa od kilku do kilkunastu minut. Zabieg jest praktycznie bezbolesny. Pacjenci odczuwają jedynie ból porównywalny z ugryzieniem komara. Nie stosuje się więc znieczuleń miejscowych, choć w niektórych sytuacjach dla komfortu pacjenta używany jest specjalny krem łagodzący nieco nieprzyjemności związane z iniekcją.

Po zabiegu +Po zabiegu -

Zabieg jest mało inwazyjny jednak zalecane są pewne środki ostrożności bezpośrednio po nim. Do 5 godzin po wstrzyknięciu preparatu powinniśmy unikać wysiłku fizycznego. Nie powinniśmy także naciskać miejsc wstrzyknięcia preparatu oraz do około 4 godzin po zabiegu kategorycznie unikać pochylania głowy w dół. Po zabiegu nie wolno przez okres dwóch tygodni korzystać z sauny i solarium. Takie postępowanie gwarantuje najlepszy możliwy efekt terapii.

Efekty +Efekty -

Toksyna bot. zaczyna działać już po 2-3 dniach od wstrzyknięcia, ale pełne efekty jej podania widać dopiero po ok. dwóch tygodniach. Tyle czasu potrzeba, by w pełni podziałała na włókna nerwowe i spowodowała relaksację mięśni. Skóra nad mięśniami również wygładza się stopniowo.

Toksyna bot. ogranicza mimikę, w konsekwencji czego skóra przestaje się marszczyć, zmarszczki mimiczne stają się niewidoczne, a twarz wygląda na zrelaksowaną. Zabieg z toksyną bot. łagodzi rysy twarzy. Jest również świetnym zabiegiem profilaktycznym, zapobiegającym powstawaniu głębokich zmarszczek, dlatego mogą z niego korzystać nawet bardzo młode osoby.

Przed rozpoczęciem terapii toksyną bot. trzeba zdać sobie sprawę z tego, że bardzo głębokie, utrwalone zmarszczki, nie zostaną całkowicie wyeliminowane. Bardzo często uzupełnieniem terapii toksyną są inne zabiegi medycyny estetycznej, w tym zabiegi z wykorzystaniem kwasu hialuronowego.

Działanie toksyny jest w pełni odwracalne. Utrzymuje się średnio przez ok. 3-6 miesięcy w zależności od cech osobniczych pacjenta. Po upływie tego czasu stopniowo zanika, a mięśnie zaczynają normalnie funkcjonować.

Toksyna bot. działa miejscowo i odwracalnie blokując przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, co umożliwia rozluźnienie i relaksację  mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek. Inne funkcje nerwowe – takie jak np. wrażliwość skóry na dotyk – nie ulegają zmianie.

Przeciwwskazania +Przeciwwskazania -

  • Zaburzenia połączeń nerwowo-mięśniowych: zespół Lamberta-Eatona, myastenia gravis
  • Stosowanie antybiotyków: tetracykliny, linkomycyny oraz antybiotyków aminoglikozydowych: gentamycyny, streptomycyny, kanamycyny
  • Przyjmowanie np. chlorochiny, cyklosporyny,
  • Ciąża i okres laktacji
  • Zakażenie w miejscu wykonywania iniekcji
  • Nadwrażliwość na jakikolwiek składnik preparatu
  • Uczulenie na albuminę ludzką
  • Zaburzenia ze strony układu sercowo-naczyniowego i nerwowego
  • Choroby autoimmunologiczne, np. przykład reumatoidalne zapalenie stawów
  • Przyjmowanie leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych zawierających substancje rozrzedzające krew, np. kwas acetylosalicylowy (mogą wystąpić krwiaki po iniekcji).

Preparaty takie jak pochodne kwasu salicylowego, niesterydowe leki przeciwzapalne, preparaty witaminy E oraz alkohol mogą nasilać powstawanie siniaków i są przeciwwskazane 10 dni przed zabiegiem. Palenie tytoniu może osłabiać działanie toksyny bot. i pacjent powinien unikać nikotyny przez 24 godziny po zabiegu.

Stosowane produkty:

Azzalure +Azzalure -

Zabieg usuwania zmarszczek preparatem Azzalure

Azzalure to preparat toksyny bot. typu A. Jego działanie polega na blokowaniu przewodzenia impulsów z nerwów do mięśni, co prowadzi do miejscowego osłabienia ich działania. Wykorzystywane jest to m.in. w usuwaniu zmarszczek mimicznych oraz leczeniu bruksizmu i migreny. Podany śródskórnie blokuje czynność gruczołów potowych, co pozwala na jego zastosowanie w leczeniu nadmiernej potliwości. Producent: Ipsen / Galderma.