Terapia trądziku
Trądzik i łojotok to bolączka zarówno młodzieży w okresie dojrzewania jak i osób dorosłych. Podrażnienie, zaczerwienie skóry, stany zapalne, grudki i wypryski mogą pojawić się pod wpływem czynników hormonalnych, stresu, zanieczyszczenia środowiska, palenia tytoniu, niewłaściwej diety i kosmetyków.
Na skutek nadmiernego wydzielania łoju, zatkania porów i zmiany odczynu skóry z kwaśnego na zasadowy zostaje zachwiana równowaga w naturalnej florze bakteryjnej i łatwo dochodzi do zakażeń bakteryjnych, które działają na skórę drażniąco. Cera trądzikowa jest bardzo wrażliwa i ma zaburzony system obronny.
Główne mechanizmy patofizjologiczne sprzyjające powstaniu trądziku to zaburzenia w wytwarzaniu łoju, różnicowanie nabłonka mieszków włosowych, proliferacja keratynocytów, które w efekcie prowadzą do zablokowania ujść mieszków włosowych i rozwoju zmian trądzikowych. Dochodzi również do odpowiedzi immunologicznej wywołanej częściowo przez bakterie trądzikowe co przyczynia się do powstania stanów zapalnych.
Cera łojotokowa i trądzik to jedne z najczęstszych wskazań do peelingu chemicznego.
Szczegółowe informacje dotyczące peelingów chemicznych i zabiegów z jego wykorzystaniem znajdują się w dziale "Rewitalizacja skóry" (żeby przeczytać: kliknij tutaj).
Peelingi chemiczne ze względu na właściwości eksfoliacyjne i przeciwzapalne, wspomagają farmakologiczne leczenie trądziku. Mechanizm peelingu przyśpiesza złuszczanie naskórka, co z kolei prowadzi do usunięcia zrogowaciałych mas blokujących ujścia gruczołów łojowych i przeciwdziała tworzeniu się mikrozaskórników. Peelingi chemiczne zwężają rozszerzone pory oraz zmniejszają ilość wydzielanego łoju. Poprzez zmniejszenie grubości warstwy rogowej naskórka ułatwiają penetrację leków stosowanych miejscowo co ma szczególne znaczenie w farmakologicznym leczeniu trądziku.
Polecane zabiegi
- Salicylic CA Bright Peel Dermaquest
- Peeling Dyniowy DermaQuest
- Azelaic Peel DermaQuest
- Jessner’s Peel DermaQuest
- PRX T33
- Hibiscus Flower Mandelic Peel