Wypełnianie zmarszczek i bruzd
W miarę jak się starzejemy, poziomy substancji, dzięki którym nasza skóra jest jędrna i gładka, ulegają obniżeniu. Do takich substancji należy kolagen, elastyna i kwas hialuronowy.
W młodej skórze uporządkowana struktura skóry właściwej i obfite zasoby kolagenu i elastyny sprawiają, że skóra jest jędrna i gładka. Naturalny proces starzenia zależny od czynników wewnętrznych (np. genów) modyfikowany przez wpływ czynników zewnętrznych (np promieniowanie UV) powoduje, że wygląd skóry zaczyna się zmieniać .
Innym kluczowym czynnikiem odpowiedzialnym za powstawanie zmarszczek jest spadek produkcji kwasu hialuronowego. Kwas hialuronowy to substancja wiążąca wodę, otaczająca komórki i nadająca skórze młody, gładki wygląd. Spadek poziomu tej naturalnej substancji w skórze powoduje, że skóry traci objętość oraz jędrność i staje się bardziej podatna na uszkodzenia.
Te procesy starzenia przyczyniają się również do utraty gęstości i utraty objętości skóry.
Inaczej niż utrata objętości lub utrata gęstości, zmarszczki łatwo zauważyć, ponieważ pojawiają się jako wyraźne linie na twarzy. Najczęściej zaczynają być widoczne na konkretnych obszarach:
- Na czole można zauważyć poziome linie i bruzdy między brwiami. Najpierw pojawiają się one jako "zmarszczki mimiczne" i są powodowane przez pracę mięśni mimicznych. Z czasem pogłębiają się.
- W zewnętrznych kącikach oczu pojawiają się drobne linie, z czasem coraz wyraźniejsze. Te linie znane są jako "kurze łapki" lub "linie śmiechu". Często występują jako pierwsze. Dzieje się tak, ponieważ cieńsza skóra w tym rejonie jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek, niż w jakimkolwiek innym miejscu na twarzy.
- Na linii od nosa do ust pojawiają się głębsze zmarszczki, łączące te dwa obszary, znane są jako bruzdy nosowo-wargowe. Ich pojawienie się można łączyć z utratą objętości, ponieważ są one również oznaką wiotczenia skóry.
- Z czasem na całej twarzy pojawiają się drobne linie i zmarszczki. Nie są one zależne już od wyrazu twarzy i są zawsze widoczne. Najpierw pojawiają się jako faktura skóry podobna do bibuły, z czasem przekształcają się w wyraźniejsze zmarszczki. Do ich powstawania przyczynia się spadek elastyczności i gęstości skóry. Te zmarszczki mogą pojawiać się w każdym miejscu na twarzy, ale najbardziej zauważalne są wokół oczu i bezpośrednio pod nimi.
Bruzdy pojawiają się na twarzy dużo później niż pierwsze zmarszczki mimiczne i niestety znacznie bardziej nas postarzają. Jaka jest przyczyna ich powstawania? Czy bruzdy to zmarszczki, które uległy pogłębieniu? Bruzdy nosowo-wargowe i głębokie zmarszczki na podbródku zaliczane są do tzw. zmarszczek grawitacyjnych, czyli ich przyczyną są naturalne procesy starzenia się skóry, a nie mimika. Oczywiście niektóre zmarszczki mimiczne mogą się pogłębiać i przypominać bruzdy. Tak jest np. w przypadku lwiej zmarszczki. Jeszcze inną przyczyną powstawania zmarszczek, a następnie bruzd, jest fotostarzenie. Do bruzd zalicza się czasem również „dolinę łez”, inaczej nazywaną bruzdą powieki dolnej. „Dolina łez” powstaje w wyniku zwiotczenia mięśni okrężnych oka i zaniku tkanki tłuszczowej w tym rejonie.
Polecane zabiegi: